Our Team

Meet the hardworking team that bring a level of expertise and innovation that simply can’t be matched in the industry.

Can-Do
Culture

Can-Do
Culture

Armbrust, Katie

Armbrust, Katie

Scale House Clerk
Bade, Sydney

Bade, Sydney

Operations Clerk
Barnard, Zachary

Barnard, Zachary

Roll Shop Mechanic
Baxter, Mike

Baxter, Mike

Scrap Buyer
Beachy, Brett

Beachy, Brett

Coiler
Bernhard, Andy

Bernhard, Andy

Wire Drawing Engineer
Berryhill, Shannon

Berryhill, Shannon

Occupational Health Nurse
Blalock, Brevin

Blalock, Brevin

Programmer
Boenker, Tyrone

Boenker, Tyrone

Furnace Operator
Bohna, Justin

Bohna, Justin

Shift Electrician
Breischaft, Kurt

Breischaft, Kurt

President
Bremer, Kelly

Bremer, Kelly

Production Scheduler
Brown, Cindy

Brown, Cindy

Customer Service Representative
Butcher, Ryan

Butcher, Ryan

Furnace Operator
Buttermore, Joe

Buttermore, Joe

Scrap Sorting Utility
Cassell, David

Cassell, David

Multicraft
Castleman, Cole

Castleman, Cole

First Helper
Chamberlain, Austin

Chamberlain, Austin

Roll Shop Mechanic
Chamberlain, Matt

Chamberlain, Matt

Maintenance Coordinator
Chase, Roger

Chase, Roger

Process Engineer
Davis, Kurtis

Davis, Kurtis

Coiler Operator
Dorian, John

Dorian, John

Dayshift Supervisor
Downing, Kurt

Downing, Kurt

Multicraft
Eicher, Dillian

Eicher, Dillian

Production Supervisor
Eicher, Isaac

Eicher, Isaac

Breakdown Operator
Elett, Desiree

Elett, Desiree

Operations Administrator
Estrada, Daniel

Estrada, Daniel

IT Support Technician
Evans, Jeramiah

Evans, Jeramiah

Operations Manager
Feighner, Karri

Feighner, Karri

Customer Service Representative
Floor, Dorothy

Floor, Dorothy

Accounts Payable
Fox, Collin

Fox, Collin

Supervisor in Training
Frederick, Nathen

Frederick, Nathen

Production Utility
Fry, Stephen

Fry, Stephen

Shipping Driver
Garman, Erin

Garman, Erin

Payroll Assistant
Gerke, Cory

Gerke, Cory

Caster Operator
Gillespie, Logan

Gillespie, Logan

First Helper
Haiflich, Ben

Haiflich, Ben

Project Engineer
Haiflich, Cole

Haiflich, Cole

Furnace Utility
Harpenau, Chris

Harpenau, Chris

Accounting Supervisor
Hockemeyer, Tamara

Hockemeyer, Tamara

Finance Assistant
Hylton, Robert

Hylton, Robert

Lead Utility
Jaurigue, Alec

Jaurigue, Alec

Warehouse Utility
Johnson, Dalen

Johnson, Dalen

Advanced Manufacturing Tech
Johnson, Nathan

Johnson, Nathan

Production Utility
Kean, Chris

Kean, Chris

IT Manager
Kemerley, Nick

Kemerley, Nick

Data Engineer
Kettelkamp, Doug

Kettelkamp, Doug

Shipping Coordinator
Klopfenstein, Cory

Klopfenstein, Cory

First Helper
Koenemann, Zachary

Koenemann, Zachary

Scale House Clerk
Kryder, Scott

Kryder, Scott

Caster Operator
LaFountain, Brian

LaFountain, Brian

Lead Utility
Lehrman, Lucas

Lehrman, Lucas

Electrical Engineering Intern
Lepper, Jill

Lepper, Jill

Scale House Clerk
Lesley, Nathan

Lesley, Nathan

Engineering Manager
Lewis, Adam

Lewis, Adam

Breakdown Operator
Lichtsinn, Brian

Lichtsinn, Brian

Production Supervisor
Lucarelli, Tina

Lucarelli, Tina

Scale House Clerk
Lucarelli, Todd

Lucarelli, Todd

Multi-Craft Maintenance
Martin, Curtis

Martin, Curtis

Advanced Manufacturing Tech
McBain, Cameron

McBain, Cameron

Roll Shop Mechanic
McCarthy, Andrew

McCarthy, Andrew

Shaft Furnace Loader
McKee, Travis

McKee, Travis

Caster Operator
McKenzie, Jeff

McKenzie, Jeff

Scrap Sorter
Miller, Ryan

Miller, Ryan

Electrical Technician
Miller, Vernon

Miller, Vernon

Coiler Operator
Millet, Robert

Millet, Robert

Furnace Operator
Mills, Brad

Mills, Brad

Cathode Buyer
Mossburg, David

Mossburg, David

Production Utility
Olson, Olympia

Olson, Olympia

Purchasing Administrator
Ormsby, Mike

Ormsby, Mike

Wire Drawing Engineer
Peffley, Jackson

Peffley, Jackson

Shipping Utility
Peffley, John

Peffley, John

Scale House Clerk
Powell, Mitchell

Powell, Mitchell

Caster Operator
Price, Arthur

Price, Arthur

Dayshift Supervisor
Quandt, Derek

Quandt, Derek

Scrap Sorting Lead
Randolph, Lydia

Randolph, Lydia

Process Engineering Intern
Reinoehl, Matt

Reinoehl, Matt

Engineering Supervisor
Rinker, Myra

Rinker, Myra

Materials Manager
Sander, Brett

Sander, Brett

Shift Electrician
Schortgen, John

Schortgen, John

Breakdown Operator
Scribner, David

Scribner, David

Warehouse Utility
Scrogham, Thomas

Scrogham, Thomas

VP Finance
Simpson, Donald

Simpson, Donald

Scrap Sorter
Smith, Eric

Smith, Eric

Scrap Yard Lab Assistant
Snyder, Rodney

Snyder, Rodney

Shipping Utility
Stabler, Dennis

Stabler, Dennis

Shipping Utility
Surrett, Austin

Surrett, Austin

Production Utility
Swoveland, Nathan

Swoveland, Nathan

Warehouse Utility
Tippmann, Andrew

Tippmann, Andrew

First Helper
Tomlinson, Curtis

Tomlinson, Curtis

Senior Accountant
Turner, James

Turner, James

Receiving Utility
Uhrick, Justin

Uhrick, Justin

Furnace Operator
Washington, Raheem

Washington, Raheem

Breakdown Operator
Webb, David

Webb, David

Shaft Furnace Loader
Webb, Neil

Webb, Neil

Production Supervisor
White, Kandy

White, Kandy

Sales Supervisor
Wiegman, Deb

Wiegman, Deb

Operations Administrator
Wiegman, Kristina

Wiegman, Kristina

Warehouse Coordinator
Wilkerson, Lucas

Wilkerson, Lucas

Furnace Utility
Winget, Skyler

Winget, Skyler

Multi-Craft Maintenance
Woodcox, Matthew

Woodcox, Matthew

Multicraft
Wright, David

Wright, David

Purchasing Administrator
Wright, Justin

Wright, Justin

Safety Coordinator
Yoder, Michael

Yoder, Michael

Senior Accountant
Yusof, Osman

Yusof, Osman

IT Intern
Zellers, Brett

Zellers, Brett

Customer Service Representative
Tomlinson, Curtis

Tomlinson, Curtis

Senior Accountant
Garman, Erin

Garman, Erin

Payroll Assistant
Floor, Dorothy

Floor, Dorothy

Accounts Payable
Harpenau, Chris

Harpenau, Chris

Accounting Supervisor
Hockemeyer, Tamara

Hockemeyer, Tamara

Finance Assistant
Scrogham, Thomas

Scrogham, Thomas

VP Finance
Yoder, Michael

Yoder, Michael

Senior Accountant
Bernhard, Andy

Bernhard, Andy

Wire Drawing Engineer
Chase, Roger

Chase, Roger

Process Engineer
Haiflich, Ben

Haiflich, Ben

Project Engineer
Kemerley, Nick

Kemerley, Nick

Data Engineer
Lehrman, Lucas

Lehrman, Lucas

Electrical Engineering Intern
Lesley, Nathan

Lesley, Nathan

Engineering Manager
Ormsby, Mike

Ormsby, Mike

Wire Drawing Engineer
Randolph, Lydia

Randolph, Lydia

Process Engineering Intern
Reinoehl, Matt

Reinoehl, Matt

Engineering Supervisor
Berryhill, Shannon

Berryhill, Shannon

Occupational Health Nurse
Wright, Justin

Wright, Justin

Safety Coordinator
Blalock, Brevin

Blalock, Brevin

Programmer
Estrada, Daniel

Estrada, Daniel

IT Support Technician
Kean, Chris

Kean, Chris

IT Manager
Yusof, Osman

Yusof, Osman

IT Intern
Breischaft, Kurt

Breischaft, Kurt

President
Evans, Jeramiah

Evans, Jeramiah

Operations Manager
Lesley, Nathan

Lesley, Nathan

Engineering Manager
Rinker, Myra

Rinker, Myra

Materials Manager
Scrogham, Thomas

Scrogham, Thomas

VP Finance
Barnard, Zachary

Barnard, Zachary

Roll Shop Mechanic
Cassell, David

Cassell, David

Multicraft
Chamberlain, Austin

Chamberlain, Austin

Roll Shop Mechanic
Chamberlain, Matt

Chamberlain, Matt

Maintenance Coordinator
Dorian, John

Dorian, John

Dayshift Supervisor
Downing, Kurt

Downing, Kurt

Multicraft
Lucarelli, Todd

Lucarelli, Todd

Multi-Craft Maintenance
McBain, Cameron

McBain, Cameron

Roll Shop Mechanic
Miller, Ryan

Miller, Ryan

Electrical Technician
Sander, Brett

Sander, Brett

Shift Electrician
Winget, Skyler

Winget, Skyler

Multi-Craft Maintenance
Woodcox, Matthew

Woodcox, Matthew

Multicraft
Beachy, Brett

Beachy, Brett

Coiler
Boenker, Tyrone

Boenker, Tyrone

Furnace Operator
Bohna, Justin

Bohna, Justin

Shift Electrician
Bremer, Kelly

Bremer, Kelly

Production Scheduler
Butcher, Ryan

Butcher, Ryan

Furnace Operator
Castleman, Cole

Castleman, Cole

First Helper
Davis, Kurtis

Davis, Kurtis

Coiler Operator
Dorian, John

Dorian, John

Dayshift Supervisor
Eicher, Dillian

Eicher, Dillian

Production Supervisor
Eicher, Isaac

Eicher, Isaac

Breakdown Operator
Elett, Desiree

Elett, Desiree

Operations Administrator
Evans, Jeramiah

Evans, Jeramiah

Operations Manager
Fox, Collin

Fox, Collin

Supervisor in Training
Frederick, Nathen

Frederick, Nathen

Production Utility
Gerke, Cory

Gerke, Cory

Caster Operator
Gillespie, Logan

Gillespie, Logan

First Helper
Haiflich, Cole

Haiflich, Cole

Furnace Utility
Hylton, Robert

Hylton, Robert

Lead Utility
Johnson, Dalen

Johnson, Dalen

Advanced Manufacturing Tech
Johnson, Nathan

Johnson, Nathan

Production Utility
Klopfenstein, Cory

Klopfenstein, Cory

First Helper
Kryder, Scott

Kryder, Scott

Caster Operator
LaFountain, Brian

LaFountain, Brian

Lead Utility
Lewis, Adam

Lewis, Adam

Breakdown Operator
Lichtsinn, Brian

Lichtsinn, Brian

Production Supervisor
Martin, Curtis

Martin, Curtis

Advanced Manufacturing Tech
McCarthy, Andrew

McCarthy, Andrew

Shaft Furnace Loader
McKee, Travis

McKee, Travis

Caster Operator
Miller, Vernon

Miller, Vernon

Coiler Operator
Millet, Robert

Millet, Robert

Furnace Operator
Mossburg, David

Mossburg, David

Production Utility
Powell, Mitchell

Powell, Mitchell

Caster Operator
Schortgen, John

Schortgen, John

Breakdown Operator
Surrett, Austin

Surrett, Austin

Production Utility
Tippmann, Andrew

Tippmann, Andrew

First Helper
Uhrick, Justin

Uhrick, Justin

Furnace Operator
Washington, Raheem

Washington, Raheem

Breakdown Operator
Webb, David

Webb, David

Shaft Furnace Loader
Webb, Neil

Webb, Neil

Production Supervisor
Wilkerson, Lucas

Wilkerson, Lucas

Furnace Utility
Bade, Sydney

Bade, Sydney

Operations Clerk
Baxter, Mike

Baxter, Mike

Scrap Buyer
Brown, Cindy

Brown, Cindy

Customer Service Representative
Feighner, Karri

Feighner, Karri

Customer Service Representative
Mills, Brad

Mills, Brad

Cathode Buyer
Olson, Olympia

Olson, Olympia

Purchasing Administrator
Rinker, Myra

Rinker, Myra

Materials Manager
White, Kandy

White, Kandy

Sales Supervisor
Wiegman, Deb

Wiegman, Deb

Operations Administrator
Wright, David

Wright, David

Purchasing Administrator
Zellers, Brett

Zellers, Brett

Customer Service Representative
Armbrust, Katie

Armbrust, Katie

Scale House Clerk
Buttermore, Joe

Buttermore, Joe

Scrap Sorting Utility
Fry, Stephen

Fry, Stephen

Shipping Driver
Jaurigue, Alec

Jaurigue, Alec

Warehouse Utility
Kettelkamp, Doug

Kettelkamp, Doug

Shipping Coordinator
Koenemann, Zachary

Koenemann, Zachary

Scale House Clerk
Lepper, Jill

Lepper, Jill

Scale House Clerk
Lucarelli, Tina

Lucarelli, Tina

Scale House Clerk
McKenzie, Jeff

McKenzie, Jeff

Scrap Sorter
Peffley, Jackson

Peffley, Jackson

Shipping Utility
Peffley, John

Peffley, John

Scale House Clerk
Price, Arthur

Price, Arthur

Dayshift Supervisor
Quandt, Derek

Quandt, Derek

Scrap Sorting Lead
Rinker, Myra

Rinker, Myra

Materials Manager
Scribner, David

Scribner, David

Warehouse Utility
Simpson, Donald

Simpson, Donald

Scrap Sorter
Smith, Eric

Smith, Eric

Scrap Yard Lab Assistant
Snyder, Rodney

Snyder, Rodney

Shipping Utility
Stabler, Dennis

Stabler, Dennis

Shipping Utility
Swoveland, Nathan

Swoveland, Nathan

Warehouse Utility
Turner, James

Turner, James

Receiving Utility
Wiegman, Kristina

Wiegman, Kristina

Warehouse Coordinator

Discover how we can make copper work for you.

Contact our team of experts to discuss your copper rod needs and how we can help you gain efficiencies and meet your goals.

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Supreme Glitch Text